Председателят на Националния браншови пчеларски съюз, Сребрин Илиев, алармира за сериозни проблеми в българското пчеларство. В интервю за Агрозона той говори за липсата на адекватна държавна подкрепа, за навлизането на фалшиви пчелни продукти на пазара и за предизвикателствата, пред които са изправени пчеларите у нас.
Г-н Илиев, какъв е Вашият коментар за общия размер на финансовата помощ, която българските пчелари са получили през 2024г.? Достатъчна ли е тя според Вас. Над 22,5 млн. лв. бяха изплатени в подкрепа на българските пчелари през 2024 г.
- Изказването, че българските пчелари са получили над 22,5 млн. лв. помощ през 2024г. е малко пресилено. Помощта е реална и в същото време невярна.
В какъв смисъл е “невярна” тази помощ?
- Невярна, защото за българското пчеларство има много посоки за подпомагане. Липсва биологично пчеларство. България има най-много регистрирани биопчелари в Европа. Доскоро беше и в света. Ако добавим парите за биопчеларство, сумата набъбва още повече.
Какви други проблеми виждате в разпределението на помощта?
- Не се споменава интервенцията “Стимулиране на естественото опрашване”, която е насочена към пчеларите и е част от програмата за агроекология и климат. Там сумата, предвидена за период от 5 години, е 150 млн. лв. Освен това, от тези 22,5 млн. лв. трябва да се извади украинската помощ, която е около 13 млн. лв. Тази година няма да има украинска помощ, което означава, че реалната сума е по-малка.
Какво мислите за хоризонталния разрез на подпомагане?
- По отношение на така наречения хоризонтален разрез на подпомагане, нещата са много сериозни. По този модел на подпомагане може да се окаже, че пчеларите у нас са много повече подпомагани, отколкото пчеларите от другите европейски страни.
Къде отиват средствата за подпомагане на пчеларите в България?
- Лоша практика е средствата да се насочват само в две посоки – интервенцията “Подмяна на пчелните семейства” за покупка на пчелни майки и подмяна на кошери. България е единствената страна в света, в която пчелните майки се продават със сертификат за произход, а не със сертификат за селекционни качества. Трябва да се даде приоритет и на интервенцията за борба с вароатозата у пчелните семейства. Срамно е тази интервенция да е усвоена само на 50 %. Пазарните интервенции също са много важни. Те са насочени към подобряване на икономическите и маркетинговите умения на пчеларите, създаването на пазари. Бългapcĸият пчeлap, ĸaтo вceĸи дpyг бизнec oпepaтop тpябвa дa извъpшвa eднa cъзнaтeлнa дeйнocт, c ĸoятo дa цeли дa пocтигнe дoxoди, ĸoитo дa peaлизиpa нa пaзapa чpeз пpoдaжбaтa нa пчeлнитe cи пpoдyĸти. Считам, че има проблеми в пчеларските интервенции поради тяхното лошо програмиране.