







Тръмп, Тръмп, Тръмп. Името на темпераментния президент на САЩ отеква чак до коридорите на Варшавската цитадела, където 27-те министри на вътрешните работи от страните членки на ЕС дискутираха вчера бъдещето на европейската миграционна политика, пише БТА.
Това, което направи консервативният лидер, извил образно казано ръцете на колумбийския си колега през уикенда, принуждавайки го да приеме репатрирането на имигранти, експулсирани от САЩ, шашна европейските ръководители.
„Ние не сме чак толкова брутални, но това показва, че понякога малко натиск върши работа“, заяви участник в срещата, организирана в импозантен военен музей в полската столица.
Случаят с Тръмп, заплашил колумбийския президент Густаво Петро с 25-процентни мита и отнемане на визи в хода на спора помежду им относно имиграцията, беше директно споменато по време на тази министерска среща и подхрани дискусиите на 27-те относно стратегията, която да се възприеме спрямо страните, отказващи за приемат свои експулсирани от Европа граждани.
"Тръмп отправя много заплахи. За него това е по-скоро стратегия на тоягата, отколкото на моркова“, казва след дискусиите във Варшава Андерс Хол, шведски държавен секретар, отговарящ за миграционните въпроси.
"Мисля, че Европа има интерес да използва стратегията на моркова, но понякога стратегията с тоягата също трябва да се налага", допълва той, споменавайки за визи и за търговски обмен като евентуални лостове за влияние по време на преговорите по имиграционните въпроси.
ЕС е под много силен натиск от страните членки, които настояват спешно за мерки за подобряване на европейската политика в областта на връщането на мигранти. Сега по-малко от 20 процента от решенията за експулсиране се изпълняват.
"И няма дискусия между политиците, в която сега да не се споменава името на Тръмп“, допълва друг участник в дебата, посветен на намирането на иновативни решения на проблема с незаконната миграция. Този европейски представител обаче признава, че методът на Тръмп е изключително ефикасен. "За Тръмп е лесно. Той си седи, пуска по някой туит“, посочва представителят с леко възхитен тон.
Но този метод на Тръмп не може да се привнесе на Стария континент. „В Европа нещата отнемат повече време“, допълва европейският представител. Още повече, че изключително твърдият подход на Тръмп относно имиграцията не е без рискове, по-специално за европейските икономики, които прибягват много до чужда работна ръка.
Притиснат от миграционната стратегия на президента на САЩ, европейският комисар Магнус Брунер призова хората да не се фокусират върху всяко изявление, идващо от САЩ.
"Европа, това си е Европа и мисля, че ние трябва да се съсредоточим върху онова, което трябва да свършим“, заяви Брунер, който трябва да представи до края на март нова европейска визия за експулсирането на незаконни мигранти.
Унгарският премиер Виктор Орбан заплаши да блокира удължаването на санкциите на ЕС срещу Русия, ако Брюксел не помогне за възобновяването на спрените от първи януари доставки на руски газ през Украйна, предаде Ройтерс, цитира БТА.
Киев спря транзита на руски газ през своя територия след изтичането на срока на договора му с Москва и отказа да преговаря за ново споразумение.
Удължаването на европейските санкции срещу Русия изисква единодушно одобрение от държавите членки на ЕС на всеки шест месеца.
"Украйна не желае да пусне руския газ през територията си, за да може той да стигне до Централна Европа. По този начин цената на газа се повишава... това е неприемливо", каза Орбан. Ето защо тази седмица Унгария поиска от ЕС гаранции за енергийната си сигурност, добави той. Орбан посочи, че ако газовите доставки не бъдат възобновени, Унгария ще наложи вето при следващото гласуване за удължаване на санкциите.
"Едно от нещата, които ЕК обеща, е да уреди с украинците въпроса за подновяването транзита на руски газ", каза Орбан. "Ако ЕК не изпълни това, за което се договорихме, санкциите ще бъдат отменени", предупреди унгарският лидер.
В понеделник ЕС удължи срока на санкциите срещу Русия, след като Унгария реши да не налага вето в замяна на декларация за енергийната ѝ сигурност. Тогава ЕК заяви, че е "готова да продължи консултациите с Украйна относно доставките за Европа през газопроводната система" на страната. В момента доставките на руски газ за Унгария се осъществяват по южния газопровод "Турски поток", а не през Украйна, но Орбан казва, че украинският маршрут е важен за страната му.
Русия осъди издадения от американския президент Доналд Тръмп указ за изграждането на нов противоракетен щит и обвини САЩ, че се опитват да нарушат глобалния ядрен баланс и да прокарат път към военна конфронтация в космоса, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
В понеделник Тръмп подписа указ, с който "разрешава началото на процеса на разработване на американски "Железен купол" – противоракетен щит от ново поколение, който ще може да прехваща балистични, хиперзвукови и крилати ракети и да отразява и други форми на въздушно нападение.
Белият дом заяви, че иска да модернизира остарялата си система, за да се справи с "катастрофална заплаха", която е станала по-комплексна, понеже противниците на САЩ са разработили нови системи за доставки.
Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова обаче каза, че планът има за цел да подкопае способностите на Русия и Китай за ядрено възпиране.
Досега това е най-острата критика, която Москва е отправяла към политически ход на новото правителство на Тръмп. Според Захарова решението за изграждане на нов противоракетен щит се явява пречка пред бъдещите преговори за контрол върху ядреното въоръжение. Както Тръмп, така и руският президент Владимир Путин изразиха подкрепа за такива преговори.
Планът "директно предвижда значително засилване на американския ядрен арсенал и средства за провеждане на бойни операции в космоса, включително и разработването и разполагането на базирани в космоса системи за прехващане", заяви Захарова на пресконференция в Москва. "Смятаме, че това е още едно потвърждение на фокуса на САЩ да превърнат космоса в арена на въоръжена конфронтация", добави тя. "Посочените от САЩ подходи няма да допринесат за намаляване на напрежението или за подобряване на ситуацията в стратегическата сфера, нито пък за изграждането на основа за ползотворен диалог за стратегическите нападателни оръжия", каза още Захарова.
В изявлението, което Белия дом разпространи във връзка с указа на Тръмп, не се споменава нищо за укрепване на ядрения арсенал на САЩ. "Железният купол" ще допринесе за постигането на целите на мира чрез сила. Като предоставя на Съединените щати възможност за нанасяне на втори удар, "Железният купол" ще възпре противниците от нападения срещу родината", пише в текста.
Тръмп и Путин заявиха, че биха искали да се срещнат лично, за да обсъдят редица въпроси, включително и войната в Украйна. Москва обаче твърди, че все още не е получила никакви сигнали от САЩ кога и къде би могла да се състои такава среща.
От отговорите на Президента на Русия Владимир Путин на въпроси на журналиста Павел Зарубин относно перспективите за преговори за Украйна (28 януари 2025 г.)
💬 Владимир Путин: Нашите преговори [с Киев] започнаха веднага след началото на СВO. <...> В края на март получихме документ от Киев, подписан от ръководителя на преговорната група на Украйна г-н Арахамия. И именно тези украински предложения залегнаха в основата на разработения в Истанбул проект за мирен договор.
Преди това някои европейски лидери ми казаха по телефона, че е невъзможно Украйна да подпише мирен договор с опрян в главата пистолет и че трябва да се изтеглят войските от Киев. <...>
❗️ От съображения за предотвратяване на кръвопролития, ние се съгласихме с това. И в края на март започнахме да изтегляме войските от Киев. На 4 април изтеглянето приключи. <...> Документът, за който се споразумяхме в Истанбул, беше изготвен на 15 април, когато вече нямаше руски войски близо до Киев.
Почти в същия ден <...> ние предадохме на Киев, че сме съгласни да подпишем този документ. <...> Но изведнъж от Киев дойде информация, че трябва да се консултират със съюзниците си. И си вземат една седмица почивка. Както е известно, г-н Джонсън, тогавашен министър-председател на Великобритания (вероятно по инициатива на бившата американска администрация начело с г-н Байдън), пристигна и убеди украинците да продължат войната.
Никой не крие това. И самите украински чиновници по-късно казаха това публично, и ръководството на Великобритания не го крие, също говори за това открито. Те отхвърлиха това споразумение и решиха да продължат войната. <...> Те решиха да не подписват мирни споразумения.
Повтарям още веднъж: на 4 април 2022 г. вече нямаше руски войски край Киев, а споразуменията бяха окончателно договорени на 15 април. Указът за забрана на преговорите беше подписан в края на септември и влезе в сила на 4 октомври, шест месеца след съгласуването на проекта за мирно споразумение.
❌ Напълно неправилно е да се твърди, че забраната за преговори е въведена, когато руските войски са били разположени близо до Киев. <...>
Може да се преговаря с всеки, но поради своята нелегитимност той [Зеленски] няма право да подписва нищо. <...> В съответствие с конституцията на Украйна президентът на Украйна, дори при военно положение, няма право да удължава правомощията си. <...> Но ако има желание за преговори и намиране на компромисно решение, нека тези преговори води който иска. <...> Но от гледна точка на подписването на документи трябва да бъде така, че юристите да ни потвърдят легитимността на тези хора, които ще бъдат упълномощени от украинската държава да подписват тези споразумения.
Ако сега започнем преговори, те ще бъдат нелегитимни. Тук има проблем. Когато сегашният ръководител на режима подписа този указ [за забрана на преговорите], той беше относително легитимен президент. А сега той не може да го отмени, защото е нелегитимен. <...>
Като цяло, ако искат да направят това, теоретично има начин. Нека председателят на Радата да направи това, в съответствие с конституцията. Ако има желание, може да се реши всеки правен въпрос. Засега не виждаме такова желание. <...>
Суверенитетът на Украйна е почти нулев. Ако техните западни спонсори искат да постигнат мир, пътят е много прост. <...> И тогава те бързо ще намерят всички законни начини за решаване на правни въпроси, включително отмяна на указа, забраняващ преговорите.




Посольство России в Болгарии
- Почна се: Учени отгледаха жива човешка кожа около роботизиран пръст (ВИДЕО)
- Желаят да осиновят бебето, родило се под руините в Сирия
- Българите повярваха на Манол Пейков и събраха 350 хил. лв. за Турция и Сирия
- Броят на жертвите от земетресението в Турция нарасна на 912 души
- Израел обмисля да изпрати военна помощ на Украйна